Haber

Hollanda Güvenlik ve Adalet Bakanı Dilan Yeşilgöz, Halkın Özgürlük ve Demokrasi Partisi’nin genel başkanlığına seçilecek.

Hollanda Güvenlik ve Adalet Bakanı Dilan Yeşilgöz’ün 22 Kasım’da yapılacak erken genel seçimlere iktidar ortağı Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi’nin genel başkanı olarak girmesi kesinleşti.

Ankara doğumlu Yeşilgöz, seçimleri kazanması halinde Hollanda’nın ilk kadın başbakanı olacak.

Ülkenin en büyük partisinde, liberal sağ eğilimli VVD, Genel Lider ve Başbakan Mark Rutte, sığınma planı krizi nedeniyle hükümetin düşmesinin ardından siyaseti bırakma kararı aldı.

VVD’nin yetkilendirdiği meclis ve kuruluşlar, Rutte’nin yerine oybirliğiyle Yeşilgöz’ü aday gösterdi.

Parti içinden farklı isimlerin adaylık sinyali vermesinin ardından yönetim tarafından 13 Ağustos’a kadar süre verildi.

Ancak Pazar gece yarısına kadar VVD Genel Başkanlığı için rastgele bir başvuru olmadı. Böylece tek aday olan Dilan Yeşilgöz’ün liderliği mutlak hale geldi.

Yeşilgöz, VVD liderliğinin mutlakiyetçiliğini “büyük bir onur” olarak takdir etti.

Büyük bir güçle göreve başlayacağını ve daha yapacak çok işi olduğunu vurgulayan Yeşilgöz, “Hollanda için hep birlikte ve fikirlerimizle bu seçimlerde en büyük parti olmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi.

Yeşilgöz, 22 Kasım Çarşamba günü yapılacak erken genel seçimde VVD’nin Başbakan adayı olacak.

VVD’nin seçimi kazanması halinde 46 yaşındaki Ankara doğumlu siyasetçinin Hollanda’nın ilk kadın Başbakanı olma yolu açılmış olacak.

iltica politikası

2017 yılında ilk kez Hollanda Temsilciler Meclisi’ne seçilen Yeşilgöz, Ekonomi ve İklim Politikasından sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yaptı.

Yeşilgöz, geçen yıl yapılan seçimlerin ardından Güvenlik ve Adalet Bakanı olarak hükümette yer aldı.

Yeşilgöz, yeni hükümet kurulana kadar bu görevi sürdürecek.

Seçimin en değerli gündem maddelerinden biri de Yeşilgöz’ün bakanlığının sorumlu olduğu iltica ve göç olacak.

Kendisi de sığınma yoluyla Hollanda’ya gelen Yeşilgöz’ün partisinin hazırladığı katı iltica planı, koalisyon hükümetinin düşmesine neden oldu.

VVD tarafından hazırlanan plan, aile birleşiminin savaş mültecileriyle sınırlandırılmasını ve bu kişilerin çatışma sona erdikten sonra ülkelerine geri gönderilmesini içeriyor.

Hükümetin küçük ortağı Hristiyan Birlik Partisi (CU) ve Demokratlar 66 Partisi’nin (D66) plana karşı çıkması üzerine hükümet düştü.

Katı göçmenlik ve iltica politikası nedeniyle, sağcı seçmenlerin VVD’nin dayanaklarını sürdürmesi bekleniyor.

VVD, yeni kurulan Çiftçi Yurttaş Hareketi Partisi (BBB) ​​ile birlikte kamuoyu yoklamalarında birinci sırada yer alıyor.

Dilan Yeşilgöz kimdir?

Dilan Yeşilgöz, 1977 yılında Türk kökenli bir anne ve Kürt kökenli bir babanın çocuğu olarak Ankara’da doğdu.

Devrimci Personel Sendikaları Konfederasyonu’nda (DİSK) sendikacı olan babası Yücel Yeşilgöz, 12 Eylül askeri darbesinden sonra Hollanda’ya kaçarak sığınma talebinde bulundu.

Dilan Yeşilgöz, 1984 yılında annesi ve kız kardeşiyle birlikte tekneyle önce Yunanistan’ın Kos adasına ardından da Hollanda’ya geldi.

Amsterdam Hür Üniversitesi’nde sosyal bilimler okuyan Yeşilgöz, sağlık şubesi müdürü Rene Zegerius ile evli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu